Szara pleśń, może wystąpić, na naszych roślinach, jednak czym jest owa pleśń, jak powstaje, a także kluczowe pytanie – czy istnieją domowe metody walki z szarą pleśnią w ogrodzie?
Czym jest szara pleśń
Szara pleśń to choroba grzybowa, która jest efektem grzybów, a konkretnie Botrytis cinevea, którego zarodniki dość intensywnie infekują rośliny uprawne.
Nazewnictwo tej choroby, wywodzi się od objawów, jakimi są charakterystyczne szare “naloty” na powierzchnię różnych organów roślin, które składają się z grzybni.
Jak walczyć z szarą pleśnią
Kiedy już wiemy czym jest szara pleśń, możemy przejść do omówienia sposobu na walkę z tym nie przyjemnym grzybem.
Nasze usuwanie grzyba, możemy zacząć od tego, aby wiosną, bądź w połowie lata wzmocnić rośliny Bioseptem Active, jednak gdy występuje okres wegetacji, a zwłaszcza pojawiają się przewlekłe opady, powinniśmy opryskiwać je Teldorem 500SC
Zanim rozpocznie się opryskiwanie, powinniśmy wyciąć i wyrzucić wszystkie zamarzające pędy. Oprócz Teldoru 500SC do zwalczania właśnie owej szarej pleśni, tym bardziej na warzywach, czy też owocach.
Takim prostym sposobem, możemy wyeliminować całą pleśń, która osiądzie nam na naszych roślinach, jednak jeśli nie chcemy takich sytuacji, powinniśmy dbać o nasz ogródek regularnie i pilnować czy żadne “zarazy” nam nie niszczą naszej ciężkiej pracy.
Jednak kiedy chcemy o ogródek dbać nie możemy tylko zastosować się do tej jednej konkretnej czynności jaką jest podlewanie i sprawdzanie czy grzyb nie rośnie. Dlatego warto przykładowo zabezpieczyć ogród, przed zwierzętami, czy również poprawnie przygotować nasz ogród pod uprawę roślin, bądź kwiatów, a następnie je pielęgnować, aby w naszym ogrodzie naprawdę przyjemnie się spędzało czas i był przyjazny, a także cieszył oko gości.
Szara pleśń nie jest niczym specjalnie szkodliwym dla człowieka jednak rośliną szkodzi bardzo, dlatego warto, kiedy zauważymy, że grzyb atakuje nasze rośliny w ogrodzie powinniśmy nie zwłocznie interweniować, po to, by nic złego nie stało się naszym kwiatom, owocom, czy też warzywom.