Dekoracje okienne: Ożyw swoje wnętrza zasłonami i roletami

Dekoracje okienne – jak powinny wyglądać?

Okna stanowią jedną z kluczowych części w każdym pomieszczeniu. Odpowiednie ich udekorowanie pozwala na stworzenie wrażenia większej przestrzeni, dodaje ciepła, a dodatkowo wpływa na nasze samopoczucie. Wybierając dekoracje okienne warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak: kolorystyka, rodzaj materiału, lub styl, który chcemy osiągnąć.

  1. Różnorodność tkanin – zasłony, firanki oraz rolety

Zasłony i firanki to płótna, które można zawiesić na oknach. Optycznie powiększają pomieszczenie, a ich zestawienie z innymi elementami wystroju nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Dobrze dobrana zasłona bądź firanka to nie tylko ozdoba, ale także ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, aluminiowe rolety zaś, to duży wybór tkanin zapewniających każdemu w swojej kolorystyce i wzorach.

  1. Jak dobrać kolor dekoracji okiennych?

Główną zasadą podczas wyboru kolorystyki jest dopasowanie dekoracji do wnętrza, stylu i koloru ścian. Dla wnętrz w stylu minimalistycznym polecamy jednokolorowe tkaniny, najlepiej w klasycznych kolorach takich jak szary, biały, czy czarny. Natomiast w stylu boho lub glamour, z powodzeniem możemy postawić na zasłony plisowane, w kolorowe wzory i zdobienia.

  1. Ochrona przed słońcem

Rolety są praktycznym i funkcjonalnym sposobem na ochronę przed słońcem. Dzięki roletom możemy regulować natężenie światła docierającego do wnętrza, jednocześnie dbając o prywatność wewnątrz pomieszczenia. Dobrze zainstalowane rolety z ościeżnicą pozwalają na dobranie koloru i materiału do reszty wyposażenia pokoi, zwykle są w aluminiowe z mechanizmem ciągnienia lub takie zasilane prądem, a nawet z pilotem (zazwyczaj nazywane rolety zewnętrzne).

  1. Nowoczesne rozwiązania

Jeśli chcesz, aby Twoje dekoracje okienne były odrobinę nowocześniejsze, rozważ idealne rozwiązanie jakimi są rzymskie rolety. Są łatwe w montażu, a ich nowoczesne wzornictwo z pewnością zwróci uwagę każdego. Co więcej, rzymskie rolety można łatwo wyeksponować w taki sposób, by stały się centralnym punktem wnętrza.

  1. Jak dopasować dekoracje okienne do stylu wnętrza?

Najważniejszym elementem w przypadku dobieraniu dekoracji okiennych jest konsultacja ze stylistą wnętrz. Dzięki temu unikniemy błędów i pomyłek w doborze odpowiednich kolorów, faktur i materiałów dekoracji. Stylista wnętrz pomoże nam również wybrać odpowiednie okno – zależne od naszego wnętrza.