Wnętrza w stylu bohemiańskim: Luźność, swoboda i artystyczna ekspresja

Wnętrza stylu bohemiańskiego: Luźność, swoboda i artystyczna ekspresja

Bohemiański styl w urządzaniu wnętrz kojarzy się z wolnością, oryginalnością i artystyczną ekspresją. Zachwyca swobodnym i niekonwencjonalnym podejściem do wystroju, który nie przypomina niczego ze schematów. W odróżnieniu od klasycznych stylów, boho to mieszanka różnych epok, stylów i kultur. Przeczytaj, jak stworzyć wnętrza w stylu bohemiańskim i czerpać z nich przyjemność.

  1. Charakterystyka stylu boho

Boho to styl, który nie ogranicza się do żadnych wytycznych. Wszystkie elementy wystroju są dozwolone, zarówno te nowoczesne, jak i z epok minionych. Bohemiańskie wnętrze to połączenie światowych kultur i stylów, dlatego zawsze przeważa w nim oryginalność. Charakterystyczną cechą stylu boho jest mieszanie różnych kolorów, wzorów i faktur.

  1. Elementy wystroju w stylu boho

Elementy wystroju w stylu boho to przede wszystkim meble z naturalnych materiałów – drewna, wikliny, bambusa. Są one często ręcznie robione przez lokalnych rzemieślników, co dodaje im jeszcze większej wartości. Kolejnym ważnym aspektem stylu boho są tkaniny – kobierce, zasłony, poduszki, plandeki. Mogą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab oraz gładkich i miłych w dotyku syntetyków. Różnorodność wzorów i kolorów to podstawa – kwiaty, paski, geometryczne figury. Na uwagę zasługują też akcesoria – latarenki, lustra, drewniane skrzynki, wspomniane już ręcznie malowane elementy dekoracyjne.

  1. Kolorystyka i wzory

W stylu boho kolorystyka to mieszanka odważnych barw, które łączysz ze sobą w dowolny sposób. Znajdziemy tu brązy, zielenie, różne odcienie niebieskiego, czerwienie, fiolety, pomarańcze, beże. Często w takim wystroju przeważają wzory etniczne i ludowe z całego świata – np. motywy afrykańskie, azteckie, indyjskie.

  1. Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Stworzenie wnętrza w stylu bohemiańskim nie wymaga dużych nakładów finansowych. Najważniejsze to oryginalność i swoboda. Możesz zacząć od wprowadzenia do przestrzeni kilku wybranych elementów wystroju, które dyktują kierunek całego wystroju. Może to być np. kolorowa kanapa, ręcznie malowane pudełka, wianek z suszonych kwiatów. Nie boj się łączyć różne rodzaje i wzory tkanin oraz meble i dodatki z różnych epok. Równie ważna jak łączenie stylów jest zwrócenie uwagi na detale, takie jak ręcznie robiona ceramika, filiżanki z ciekawymi nadrukami, ozdobne poduszki z naturalnych materiałów.

Podsumowując, styl boho to jedna z najlepszych opcji dla osób, które lubią swobodną i twórczą ekspresję w wystroju wnętrz. Dzięki mieszance stylów, kulturowych oraz łączeniu różnych epok, wygląda niekonwencjonalnie i nawet odrobinę na sposób niechlujny. Najważniejsze to pamiętać, że nie musimy trzymać się sztywnych kanonów, tylko tworzyć stylowy, niepowtarzalny dom.