Wnętrza w stylu prowansalskim: Urok południa we wnętrzach

Wnętrza w stylu Prowansalskim: Urok Południa we Wnętrzach

Nic tak nie kojarzy się z letnim leniuchowaniem pod światłem południowego słońca, jak styl prowansalski. Ciepłe, słoneczne kolory, rustykalna elegancja i subtelne detale nadają stylowi prowansalskiemu niepowtarzalnego i uroczego charakteru. W artykule przedstawimy kluczowe cechy i inspiracje w stylu prowansalskim, które można zastosować w swoich wnętrzach.

  1. Rustykalny charakter i kolory

Styl prowansalski charakteryzuje się rustykalnością w połączeniu z elegancją. Drewniane, niemal przetarte elementy, rustykalne płoty i kołatki na drzwiach są wprost wymarzone. Domyowe, rustykalne elementy dodają ciepła do wnętrza. Kolejnym ważnym elementem stylu prowansalskiego są ciepłe kolory, takie jak jasny beż, stonowane niebieski, czerwony i zielony. Te wspaniałe kolory pod wpływem słońca nabierają jeszcze piękniejszego blasku.

  1. Imponujące meble i wyposażenie

Meble w stylu prowansalskim ciężko nazwać skromnymi, ale zawsze zachwycają swoimi wyjątkowymi kształtami i pięknymi detalam. Niepowtarzalny klimat nadają również meble wykonane z litego drewna, metalowych elementów oraz tkanin w rustykalne wzory. Wybierając meble do domu lub zacieniając ogród, warto wybrać piękne gablotki, stoły, ławy i krzesła w stylu południowym.

  1. Wzory i dodatki w stylu prowansalskim

W stylu prowansalskim nie może zabraknąć wzorów, szczególnie tych pastelowych, delikatnych, często kwiatowych. Wzory kwiatowe są bardzo popularne, zarówno na tekstyliach, jak i na dekoracjach na ścianie. To idealny styl, jeśli chcesz wprowadzić łagodność i wakacyjny klimat do swojego domu. Warto zastanowić się również nad wyborem gadżetów w stylu prowansalskim, takich jak koszyki, ceramiczne wazy, kute, metalowe elementy, czy rustykalne kryształowe klosze.

  1. Naturalne światło i rośliny

Aby w pełni podkreślić styl prowansalski, niezbędne jest naturalne światło. Takie, które nastraja nas pozytywnie i kojarzy się z letnim mieniem. Jeśli dysponujemy dużą ilością naturalnego światła, nasze wnętrza będą jeszcze bardziej stylowe. Mogą być pomieszczenia, które są otwarte dla słońca, ale są również takie, które wymagają sztucznego oświetlenia o ciepłych kolorach. By w pełni wypromować styl prowansalski, wskazane jest wprowadzenie roślin do wnętrza. Zieleń i wdzięk roślin doskonale wpisują się w idealną, południową aurę.

  1. Wkroczenie do stylu

Styl prowansalski jest ciepły i romantyczny, co doskonale wprowadzi wakacyjną aurę do twojego domu. Chcąc wejść w świat południa, warto zaopatrzyć się w kwiatowe poduszki, wazy i ozdoby roślinne, a także rustykalne meble z litego drewna lub żeliwa. Stylowym dodatkiem do wnętrza będzie kute lustro z rustykalnymi kołatkami na drzwiach. Idealne jest także połączenie towarzyszących sobie wkładów teksturowych z jasnymi, spokojnymi kolorami. Najważniejsze jest to, aby wnętrza były niemalże wręcz pochłonięte przez styl południowy, spowodowanie romantycznego klimatu, który wprowadzi pozytywną aurę i uspokoi zmysły.