Jak dbać o drewniane podłogi?

Drewniane podłogi są niebanalną, ponadczasową ozdobą każdego wnętrza. Sprawiają one, że pomieszczenia nabierają szlachetnego charakteru i elegancji. Intensywna, codzienna eksploatacja może jednak sprawić, że lakierowane drewno zacznie matowieć i utraci swoje walory estetyczne. Jak więc dbać o drewnianą podłogę i ją konserwować? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z www.zakumaj.pl, portalu z najlepszymi domowymi poradami.

Naturalny materiał, jakim jest drewno, wymaga stałej pielęgnacji przez cały rok. Obejmuje ona zarówno czyszczenie mechaniczne powierzchni, jak i mycie oraz cykliczną impregnację, w razie potrzeby. Na czym polegają powyższe czynności?z

Codzienna pielęgnacja drewnianej podłogi

Aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych rys, wgłębień czy mikro uszkodzeń drewnianych, lakierowanych desek podłogowych, odkurzaj je regularnie, by usunąć nagromadzone drobiny piasku oraz kurz. Unikaj stosowania plastikowych końcówek odkurzacza, zainwestuj w ssawkę zakończoną syntetycznym włosiem, które doskonale zbiera brud i nie rysuje delikatnych powierzchni.

Podłogę w formie desek lub klepek myj nie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, pamiętając, by czynność tę wykonywać na bieżąco w okresie zimowym, gdy na obuwiu domowników, pozostawionym w korytarzu, znajduje się błoto oraz sól drogowa. Do wody dodawaj też preparat myjąco-ochronny do podłóg lakierowanych, a mycie przeprowadzaj dokładnie wyciśniętą, miękką, sznurkową lub płaską końcówką mopa.

Renowacja drewnianych podłóg

Starsze, wysłużone podłogi raz na kilka miesięcy poddawaj prostym zabiegom konserwacyjnym, przeprowadzając jej polerowanie lub woskowanie. Do wykonania samodzielnej renowacji wystarczy preparat nabłyszczająco-ochronny oraz miękka, najlepiej bawełniana ściereczka, którą należy nanieść środek pielęgnacyjny na oczyszczoną powierzchnię.

Jeśli Twoja drewniana podłoga uległa poważnemu uszkodzeniu lub zużyciu, a konserwacja domowymi metodami nie przynosi zadowalających rezultatów, zleć jej cyklinowanie profesjonalnej firmie.