Wnętrza zielone: Rośliny jako element dekoracyjny i ożywiający

ROŚLINY W WNĘTRZACH
Każdy z nas chce czuć się dobrze we własnym domu, a wypełnienie wnętrza roślinami może pomóc w osiągnięciu tego celu. Rośliny nie tylko dodają uroku i kolorów, ale także poprawiają jakość powietrza, a ponadto, wprowadzają w domową przestrzeń element natury, co może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie.

ROŚLINY DLA KAZDEGO
Wybór roślin zależy od preferencji estetycznych, ale też warunków, w których będą rosły i naszej wiedzy na ich temat. Dobrym wyborem dla początkujących są łatwe w uprawie i odporne na błędy w pielęgnacji rośliny takie jak: sukulent, paprotka, fikus, sansewieria czy kaktus. Obecnie rośnie popularność roślin, które wymagają minimum pielęgnacji, jak np. Pilea, Monstera czy Begonia Maculata.

NA RÓŻNE OKAZJE
W przypadku aranżacji wnętrz z roślinami wielką rolę odgrywa dobór odpowiedniego gatunku i wielkości rośliny w zależności od miejsca, które ma zdobić lub od okazji. Na oczko wodne, wpatrując się w zieloną przestrzeń z wodą, idealnie nadadzą się rośliny wodne, zwłaszcza te o dużych liściach i ozdobnych kwiatach. W eleganckim salonie listowiec monstery prezentują się bardzo elegancko, natomiast w sypialni warto wybrać rośliny o liściach o chłodnym odcieniu, takie jak np. dracena, która bardzo dobrze sprawdzi się jako filtr powietrza.

ZACHOWAJ BALANS
Wnętrza z roślinami mogą mieć zbyt intensywny charakter, co w efekcie spowoduje, że zamiast estetycznej dekoracji, zdominuje rośliny. Dlatego, ważne jest, by zachować balans pomiędzy ilością roślin a miejscem, w którym się znajdują. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, żeby zrobić miejsce również dla innego typu dekoracji, takiej jak np. plakaty, obrazy, dodatki.

PIĘKNO W DETALACH
Rośliny mogą być pięknym dopełnieniem wnętrz i dodatkiem, który doda mu klimatu. Z pewnością warto się nimi zainteresować, a ich dobór zgodnie z własnym gustem i upodobaniami pozwoli na stworzenie pięknej i spójnej aranżacji. Wnętrza zielone to stylowy design, który pozwala wprowadzić naturę do domu lub mieszkania i zachować harmonię z otaczającym nas światem.

Dlatego, warto zastanowić się, jakie rośliny chcemy włączyć do aranżacji swojego salonu, sypialni, kuchni czy łazienki i jakie mają być to rośliny: zarówno te, które są łatwe w uprawie i mało wymagające, jak również te, które potrafią zająć centralne miejsce i stanowić ważny element dekoracyjny wnętrza.