Wnętrza nowoczesne z akcentami retro: Stylowa mieszanka dawna i nowa

Wnętrza Nowoczesne z Akcentami Retro: Stylowa Mieszanka Dawna i Nowa

W ostatnich latach modą stały się elementy wyposażenia i dekoracji nawiązujące do lat 60, 70 i 80 XX wieku. Z jednej strony kojarzą się z czasami, w których byli młodzi nasi rodzice i dziadkowie, a z drugiej z nowym, świeżym stylem, jaki wprowadzili do wnętrz projektanci. W taki sposób powstały wnętrza nowoczesne z akcentami retro, czyli stylowa mieszanka dawna i nowa.

Postaw na Akcenty Retro

Akcenty retro to nie tylko klasyczne meble i dodatki, ale również tapety, dywany i lampy. Warto wybrać te elementy z duszą, które wprowadzą do Twojego wnętrza charakter. W dobrym stylu włączysz przecież do wnętrz oryginalne dodatki z lat 60 czy 70.

Ważne jest jednak to, by akcenty retro nie przytłaczały nowoczesności, a jedynie ją podkreślały. W ten sposób nowe meble i dodatki zyskają na uroku i stylu.

Minimalizm w połączeniu z retro

Minimalizm oraz akcenty retro to elementy, które, pomimo że wydają się być przeciwstawne, mogą ze sobą współgrać. W takim połączeniu powstanie stylowe oraz nowoczesne wnętrze.

Minimalizm proponowany przez projektantów polega na zredukowaniu ilości elementów i ich maksymalnym uproszczeniu. Z kolei retro akcenty przynoszą nam pozytywne emocje i wprowadzają ono odrobinę różnorodności. Jak wiadomo, elementy z przeszłości są niemal zawsze wzruszające.

Natomiast minimalizm próbuje pozbyć się wszystkiego co jest zbłędne, dlatego naświetlenia, kolorowe dodatki i nieprzydatne dywany zostaną zredukowane lub usunięte.

Łączenie stylów – jak to zrobić dobrze?

Czy to możliwe, by połączyć dwa, wydające się być przeciwstawne style? Prościej niż się wydaje, jeśli tylko zdajemy sobie sprawę z zasad, którymi należy się kierować. Oto kilka z nich:

  1. Zachowaj równowagę pomiędzy nowoczesnym i retro stylem. Warto dodać vintage dodatki i meble do nowoczesnych wnętrz, ale tylko w odpowiedniej proporcji.

  2. Wybierz jedną, maksymalnie dwie kolory i trzymaj się ich w całym wnętrzu. Dzięki temu stylowe dodatki nabierają znaczenia.

  3. Używaj zdrowego rozsądku – nie przesadzaj z liczbą elementów, bo wtedy zamiast stylowego mieszkania, uzyskamy dużo bałaganu.

Retro kuchnia

Jednym z najczęściej wykorzystywanych akcentów retro jest stary styl kuchni. Producenci nie próżnują i obecnie można zakupić stylowe lodówki, zmywarki i piekarniki, z danymi technicznymi, ale z wyglądem z przeszłości. Można również wykorzystać klasyczne kafelki, meble oraz dodatki w stylu retro, które dodają sobie swoistego uroku.
Należy jednak uważać, by nie przesadzić, ponieważ wnętrze może stać się zbyt kiczowate i przytłaczające.

Podsumowanie

Wnętrza nowoczesne z akcentami retro to idealny sposób na połączenie tych dwóch stylów. Stylizowane meble, dywany, kurtyny, tłoczona tapeta lub kolorowe przyciski włącznika światła dodają do wnętrza dużej dawki charakteru i kreatywności. Warto pamiętać, by akcenty retro były odpowiednio dawkowane i nie przytłaczały wnętrza. Dzieląc przestrzeń według kolorów i stosując minimalizm, możemy osiągnąć naprawdę interesujący efekt. Wiec nie bójmy się połączyć przeszłości z przyszłością i zachować równowagę!