Ruszt w praniu – mycie rusztu kuchenki w zmywarce

Zanim zmywarki weszły do powszechnego użycia i zaczęły pojawiać się w naszych domach wiele perfekcyjnych pań domu załamywało ręce już na samo wspomnienie okopconych na kuchence gazowej garnków i patelni. Ilość naczyń, które przechodziły w ciągu dnia przez ręce kobiet jeszcze 20 lat temu wielu z nas wydaje się znakiem zamierzchłych czasów. Jednak i dzisiaj wiele gospodyń domowych ma podobny problem. W domach, gdzie używa się kuchenek gazowych, a więc na wielu polskich osiedlach, to właśnie ruszt jest zmorą w trakcie kuchennych porządków. Okopcony i oblepiony tłuszczem stanowi nie lada wyzwanie. Ale Polki znalazły sposób i na niego.

Marsz do zmywarki

Na sklepowych półkach możemy spotkać wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia kuchennych zabrudzeń, nawet do czyszczenia grilla. Są to zarówno mleczka, spraye jak i pianki, które mają osunąć brud już po chwili i po jednym przetarciu szmatką. Mogą one mieć jednak nieprzyjemny zapach lub nadal wymagają dużych pokładów pracy, na przykład dokładnego i żmudnego szorowania zgromadzonych i zwęglonych warstw.

Mycie rusztu kuchenki w zmywarce

Stąd pomysł na mycie rusztu kuchenki w zmywarce. Wystarczy ustawić odpowiedni program, w którym temperatura wody i czas prania są na tyle wysokie, by umożliwić detergentom uporanie się z zabrudzeniami. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, energii, a także nerwów związanych z próbą doczyszczenia tłustego brudu. Zmywarka pozwala również oszczędzić sporo wody, którą podczas tradycyjnego mycia rusztu lałaby się strumieniami, czy ograniczenie ilości użytych środków czyszczących, w końcu użyjemy tylko tabletki do zmywarki, a nie całe opakowanie mleczka do czyszczenia.
Wykorzystanie zmywarki do dokładnego umycia rusztu od kuchenki może nam się wydawać dziwne, jednak na forach internetowych można znaleźć wiele innych kreatywnych pomysłów na skuteczne porządki przy użyciu właśnie tego urządzenia, przy których mycie rusztu kuchenki w zmywarce wydaje się wręcz codziennym zabiegiem. A pomysłów tych na pewno jeszcze przybędzie.