Sprzątanie po remoncie: Jak usunąć kurz i bałagan

Remont to często niemały bałagan – prócz pyłu i kurzu, na podłodze i meblach znajdują się skrawki farby i gipsu, a przemieszczające się po budowie osoby przynoszą na butach ziemię i brud. No i nawet jeśli wykonawcy wychodzą i robią porządki, to i tak końcowe sprzątanie pozostaje naszym zadaniem. Jak się do niego zabrać, żeby zakończyć cały proces remontowy z sukcesem? Oto kilka wskazówek.

  1. Start: zbieraj śmieci
    Pierwsze etapy sprzątania po remoncie to wyrzucenie wszystkiego, co może już tylko szkodzić, czyli pudeł i worków po materiałach, silikonowych tubek, butelek po klejach, itp. Ważne, by nie zostawiać nic po sobie, nawet jeśli jest to tylko jedno pudełko – gdy zostanie na miejscu, spowoduje, że na całości można nie zwrócić uwagi i pozostawić pozostałe smakołyki dla kurzu.

  2. Porządkuj po kawałku
    Podjąć się sprzątania całego mieszkania po remoncie na raz to już niemałe wyzwanie. Dlatego warto podzielić przestrzeń na mniejsze części, np. jeden pokój, łazienkę, przedpokój i tak po kolei, lub jeden półka w szafie, jeden regał w kuchni, jeden poziom w szafie itp. Wtedy sama praca sprawi więcej satysfakcji, bo widać będzie wyraźnie postęp i z każdym zakończonym elementem poczujesz się bliżej końca.

  3. Czystość wielokrotnego użytku
    Do sprzątania najlepiej użyć mikrofibrowych ściereczek – o wiele lepiej zbierają kurz, nie zostawiają włókien i skutecznie usuwają ślady farby czy kleju. Między innymi dlatego, że takie ściereczki są lepsze od zwykłych gąbek, a także dlatego, że można je wielokrotnie prać i używać, aż do całkowitego zniszczenia. Trzeba pamiętać, że po remoncie trzeba sprzątać wielokrotnie, żeby zapewnić sobie wysoki poziom czystości.

  4. Usuwaj kurz ze wszystkich zakamarków
    Po remoncie kurz gromadzi się wszędzie, nawet w miejscach, na które normalnie nie zwracamy uwagi. Zdarza się, że w grzejnikach znajdują się skrawki farby, a w klapkach kanałów wentylacyjnych gnijące liście – w trakcie sprzątania trzeba pamiętać, by wyczyścić wszystkie zakamarki, nawet te najmniej widoczne.

  5. Praca na finale
    Po zakończeniu sprzątania warto jeszcze raz przetrzeć podłogi, czy powierzchnie blatu, aby włączyć odkurzacz, wyczyścić ramki okien, czy drzwi i przetrzeć grzejniki. Być może nie zrobisz tego wszystkiego za jednym razem, ale nie przeszkadza to w tym, żeby z czasem dokładnie odświeżyć całe mieszkanie po remoncie. Można też z pomocą gotowych środków chemicznych przetrzeć podłogi, by uzyskać wysoką jakość czystości i pozbyć się trudnych zabrudzeń, które nie dali się wytrzeć zwykłą wodą z mydłem.

Podsumowanie
Czyli sprzątanie po remoncie nie jest zadaniem łatwym, ale jak widać, da się to osiągnąć, trzeba tylko zorganizować się i robić po kawałku. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia oraz czegoś, co na pewno poprawi humor – muzyki, filmu albo czekoladek, które wesprą Cię w pracach remontowych. Z czasem, po wykończeniu wszystkich prac, będziesz miał w końcu czyste, świeże i idealne miejsce do odpoczynku.