Jak skutecznie czyścić dywany: Domowe sposoby na czystość

Dywany są jednym z elementów wystroju domu, które przyciągają uwagę i nadają pomieszczeniu ciepłego charakteru. Jednak wraz z upływem czasu i ciągłym użytkowaniem, dywany tracą swój pierwotny blask i czystość. Zdarza się także, że na powierzchni dywanu pojawiają się plamy, które trudno usunąć. W takiej sytuacji warto skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie dywanów, które pomogą przywrócić im pierwotny wygląd.

  1. Odkurzanie dywanu – podstawa czystości

Podstawą czystości dywanu jest regularne odkurzanie. Dlatego warto kupić dobry odkurzacz, który pozwoli na dokładne usunięcie kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Dzięki niemu dywan będzie wyglądał lepiej i dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. Odkurzanie należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku dywanów umieszczonych w miejscach bardziej uczęszczanych, np. w holu, powinno się je odkurzać nawet dwa razy w tygodniu.

  1. Przepis na domową mieszankę czyszczącą

Poza regularnym odkurzaniem warto zastosować dodatkowe sposoby na usunięcie plam i innych zabrudzeń z dywanu. W tym celu można wykorzystać domową mieszankę czyszczącą, która nie tylko usunie plamy, ale także odświeży kolor dywanu. Przepis na tę mieszankę jest bardzo prosty. Potrzebujemy jedynie:

  • 1 szklankę sody oczyszczonej
  • 1 szklankę boraksu (dostępnego w sklepach z chemią gospodarczą)
  • 1 szklankę proszku do pieczenia
  • 1 szklankę octu białego

Składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą, a następnie przesypać na dywan i zostawić na około 30 minut. Po upływie tego czasu dywan należy odkurzyć, a resztki mieszanki usunąć z dywanu za pomocą odkurzacza.

  1. Jak usunąć plamy z czerwonego wina i kawy

Często największym problemem są plamy z czerwonego wina i kawy, które są trudne do usunięcia. Jednak i na nie istnieją domowe sposoby. Aby usunąć plamę z czerwonego wina należy posypać ją solą i zostawić na kilka minut. Następnie solę należy zetrzeć i plamę przetrzeć wilgotną gąbką. Aby usunąć plamy z kawy, trzeba wylać na miejsce plamy wodę utlenioną i zostawić na kilka minut. Następnie plamę należy przetrzeć wilgotną gąbką.

  1. Czyszczenie dywanów metodą ekstrakcyjną

Inną metodą na dokładne usunięcie zabrudzeń z dywanu jest metoda ekstrakcyjna. Polega ona na wtryskaniu na dywan specjalnych detergentów, a następnie odkurzeniu ich wraz z częścią brudu za pomocą urządzenia, zwanej odkurzaczem piorącym. Ta metoda jest skuteczna w przypadku bardzo zabrudzonych dywanów i plam, które są trudne do usunięcia innymi sposobami. Jednak warto pamiętać, że urządzenia te są dość drogie, więc warto zastanowić się, czy rzeczywiście warto je kupić.

  1. Profesjonalne czyszczenie dywanów

Ostatnią opcją jest profesjonalne czyszczenie dywanów. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu dywanów posiadają specjalistyczne urządzenia, które pozwolą na dokładne usunięcie plam i innych zabrudzeń z dywanu. Zazwyczaj firmy te korzystają z metody ekstrakcyjnej, ale w bardziej zaawansowanych urządzeniach. Warto jednak pamiętać, że taka usługa wiąże się z pewnym kosztem.

Podsumowanie

Czyszczenie dywanów nie jest trudne i nie musi wiązać się z kosztami. Dzięki domowym sposobom, jak i regularnemu odkurzaniu, można utrzymać dywan w dobrym stanie przez długi czas. W przypadku trudnych plam, można wykorzystać opisane sposoby, a w razie potrzeby skorzystać z profesjonalnej pomocy. Warto jednak pamiętać, że każdy dywan jest inny i może reagować inaczej na poszczególne sposoby czyszczenia, dlatego warto wypróbować kilka sposobów i wybrać ten najlepszy dla naszego dywanu.