Jak wybrać psa dla siebie?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników- jakie mamy warunki mieszkaniowe, ile mamy czasu i czy jesteśmy fizycznie aktywni lub wręcz przeciwnie- wolimy siedzieć w domu i nigdzie się nie ruszać.

 

Jeżeli mieszkamy w bloku, to husky czy Alaskan malamut nie będzie dla nas dobrym wyborem, bo te rasy psów (zobacz: https://petportal.pl/rasy-psow/) wymagają dużo ruchu, więc trzymanie przedstawicieli tych ras na trzydziestu metrach kwadratowych przez osiem godzin dziennie może się podpinać pod znęcanie się nad nimi, za to świetnie się sprawdzą w przydomowych ogródkach, gdzie będą mogły rozładować drzemiące w nich pokłady energii. Opisana powierzchnia trzydziestu metrów kwadratowych nadaje się dla przedstawicieli takich ras jak szpic miniaturowy.

 

Ponadto bardzo ważny jest nasz charakter. Osoby, którym brak jest stanowczości, nie powinny sięgać po takie rasy jak beagle, czy psy, które wcześniej hodowano do walk, gdyż (te drugie) są pewne siebie i wymagają one utrzymania dyscypliny, bo taki przedstawiciel takiej rasy powinien znać swoje miejsce. Właścicielem musi być osoba zrównoważona i spokojna, gdyż jej wszelkie emocje przenoszą się na zwierzę, które je odreagowuje, np. nerwowością.