Niezbędnym składnikiem budulcowym wszystkich narządów w organizmie są białka. Wchodzą one w skład enzymów, hormonów oraz przeciwciał. Biorą udział w wielu procesach zapewniających odpowiednie funkcjonowanie organizmu.
Dzięki nim możliwy jest prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, a także odbudowa uszkodzeń. Spożywanie białka wspomaga mechanizmy odpowiedzialne za budowę mięśni zarówno u młodych osób, jak i starszych. Poza tym, że białko mięśnie buduje, wzmacnia i regeneruje należy je koniecznie uzupełnić o węglowodany. Są one również ważnym składnikiem diety wspomagającej wzrost siły mięśni. Niedobór białka w organizmie może objawiać się w szczególności utratą masy ciała, zmęczeniem mięśni i spadkiem siły mięśni.
Zbyt duża ilość białka w diecie jest również nie wskazana. Prowadzi to do odwodnienia. Aby usunąć mocznik czyli produkt metabolizmu białka, organizm pobiera dodatkową wodę z płynów ustrojowych. Ponadto diety wysokobiałkowe mogą powodować zakwaszenie organizmu a w stawach może zachodzić odkładanie kryształków kwasu moczowego, co osłabia stawy. Ich nadwyżka może również zwiększyć ogólnoustrojowy stan zapalny. Warto zapamiętać, że wskaźniki stanu zapalnego są podwyższone przede wszystkim przy wysokim spożyciu mięs. W przypadku ryb i białka roślinnego zależność taka nie występuje.